ЗВИЧАЇ І ТРАДИЦІЇ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ.В оповіданні М. Коцюбинського «Ялинка» описується звичайна українська родина, яка готується до Святого вечора. Сюжет оповідання з першого погляду видається дуже простим. Насправді ж ав¬торська розповідь має глибокий підтекст.

Перед нами постає хата селянина Якима. Мати крутить голубці, Василько, найстарший хлоп- чик у родині, мне мак, сестрички граються з котом, а батько сумує, сидячи на підлозі. Які думки примусили його тяжко зітхати? Звичайно, на чоловікові лежить обов’язок забезпечувати родину.
Василько не залишається байдужим до страждань батька. Він знає, що його турбує: мамі потрібні чоботи, але грошей, щоб їх викупити, немає.
Несподівано гроші знаходяться самі. їх пропонує чоловік, яко¬му сподобалася ялинка, що росла в Якимовому дворі. Василько навіть починає плакати: цю ялинку йому подарував батько, вона звеселяла взимку садок. Проходить ще хвилина, і Василько перестає бути ма¬леньким хлопчиком і поводиться як справжній дорослий чоловік. Він знає, що мамі потрібні чоботи, а батько заслаб.
Знаряджають сани, на них кидають ялинку, а Василько вирушає в путь. Так дванадцятирічний хлопчик опиняється у зимовому лісі.
Несподівано почалася страшна заметіль. Сонце сховалося за хма¬ри. Сніг заліплював очі хлопчика. Не дивно, що він злякався. На¬вколо страшна темрява, дикі звірі, які в будь-який момент можуть розідрати його на шматки.
Василько уявляє, що зараз переживають його батьки. Він вирішує будь-що врятуватися й повернутися додому.
У цей же час батьки Василька страждали від невідомості. Вони жаліли, що послали дитину проти ночі у ліс. Нікого вже не цікавили гроші, тільки б хлопчик повернувся додому скоріше.
Василько врятувався, але Святвечір родина зустрічала без нього. Ми не знаємо, як склалася його подальша доля. Проте можемо сказати, що він сміливий і мужній хлопчик, на шляху саме таких людей виникає багато випробувань.