Золоті ворота. Багато цікавих історичних пам’яток знаходиться в сто­лиці України Києві. Особливе місце серед них займають Золоті ворота, збудовані в 1037 році за часів правління Ярослава Мудрого.

Майже два століття ця споруда мала не тільки оборон­не значення, а була символом політичної незалежності і мо­гутності Київської Русі як держави  Києва як її столиці.

Свою назву ворота дістали за аналогією до константино­польських Золотих воріт, що також були парадним в’їздом до міста. Як могутня фортифікаційна споруда, Золоті воро­та наводили жах на завойовників своєю неприступністю. Навіть монголо-татари у 1230 році не подужали взяти їх штурмом за допомогою своїх стінобитних машин. Ворота зруйновані тоді, коли було вже захоплено Київ.

Напівзруйновані Золоті ворота аж до середини XVIII сто­ліття були в’їздом до центральної частини Києва. В 1648 році, після перемоги під Жовтими Водами через них тріум­фально в’їхав до столиці Богдан Хмельницький.

Та час дедалі більше руйнував залишки старовинної пам’ятки, незважаючи на спроби її врятувати.

У 1972-1973 роках київські вчені старанно дослідили пам’ятку і вирішили збудувати павільйон-реконструкцію, який не тільки б захищав рештки Золотих воріт, а й відтво­рював їх імовірний вигляд.

Із зовнішнього боку в’їзні металеві ворота зроблені за зразком стародавніх врат. Від міста ворота перекривають­ся на всю висоту арки підйомними дерев’яними ґратами, обкованими металом.

Пам’ятка «Золоті ворота» поєднує в собі риси оборон­ної і культової архітектури. Надбрамний храм невеликий. Це чотиристовпна споруда з однією позолоченою банею.

Фасади церкви оздоблені орнаментами із цегли. Підло­га в ній викладена мозаїкою за зразком давньої підлоги Софії Київської.

Щоб правдивіше відтворити первісний вигляд валу, що в давнину прилягав до ворітної вежі, над нею зроблені де­рев’яні забрала.

З оглядового майданчика Золотих воріт, до якого наверх ведуть сходи, відкривається прекрасна панорама Києва.

Павільйон-реконструкцію «Золоті ворота» було відкри­то до 1500-річчя столиці в травні 1982 року, і зараз він є візитною карткою столиці незалежної України.