Зображення кохання до Лаури. Питання, пов’язані з коханням, почали хвилювати людину відтоді, коли вона усвідомила істину, що вона — Людина. І увесь досвід кохання, що був пережитий, накопичений багатьма поколіннями, увійшов у літературу, став основою для без­лічі спроб розкрити свою душу у поетичних рядках чи на сторінках епічних творів. Про кохання писали Гомер і автор «Слова ngoпохід Ігорів», В. Шекспір і Ф. Пе­трарка, Л. Толстой і Стендаль, О. Пушкін і И. В. Гете…

Ім’я Петрарки, який жив у XVI столітті, здебільшого знайоме завдяки його 317 сонетам, присвяченим коханій жінці Лаурі. В них передусім впадає в око прагнення кохання, бажання кохати і бути коханим.

У книзі «Моя таємниця», в якій Петрарка з глибоким психологізмом торкаєть­ся багатьох морально-етичних проблем, які хвилювали його, поет зізнається, що кохання до Лаури допомогло йому позбавитися від земних слабкостей, підносило його душу, сприяло розкриттю його генія та будило його напівсонний дух. Ось як він змальовує жінку, яка викликала в його душі такі поривання, і яку він кохав усе життя: блакитноока жінка має «погляд ніжний», чарівний вигляд, горду по­стать і струнку поставу; її мова бентежна й велична, а душа, «мов зоря яскрава», здатна осяяти небесну блакить.

Любов до Лаури змусила Петрарку глибоко страждати, інколи викликала ба­жання втекти. Інколи поет називав своє почуття хворобою, але завжди схилявся перед своєю обраницею:

Як не любов, то що це бути може?

А як любов, то що таке вона?

Добро? — Та ж в ній скорбота нищівна.

Зло? — Але ж муки ці солодкі, Боже!

Горіти хочу? Бідкатись негоже.

Не хочу? То даремно скарг луна.

Живлюща смерте, втіхо навісна!

Хто твій тягар здолати допоможе?

(Переклад Д. Паламарчука)

Останні роки життя кохання здавалося поету райським, ідилічним. Образ ко­ханої, що пішла з життя, він порівнює із сонцем, що згасло. Поет кличе смерть, адже у житті для нього більше немає нічого привабливого.

Минуло багато століть. Ми не знаємо, якою була JIaypaнасправді, але для всіх наступних поколінь вона залишилася ідеалом, уособленням усіх чеснот, які тільки може мати жінка. Поет створив образ коханої зі світлим волоссям та блакитними очима, який став зразком жіночої краси, ідеалом витонченої, одухотвореної жін­ки, який наслідували багато митців Європи.

Кохання-мука, кохання-страждання і кохання — найвищий духовний злет — ось ті формули, які стануть основою для найкращих віршів про кохання у євро­пейській і світовій літературі.