ЖИТТЯ ПРАЩУРІВ У СОЦІАЛЬНО-ПОБУТОВИХ ПІСНЯХ. Пісня.і. Вона іде поруч з людиною все життя. З нею працюють, відпочивають, проводжають у далеку путь. Саме в ній відтворилися сильні й багатогранні почуття, щирість, патріотизм, мужність, та­лановитість.

Значне місце у народній ліриці посідають соціально-побутові пісні. Протягом усього існування українського козацтва люди оспі­вували боротьбу цих відважних лицарів за незалежність, збережен­ня національної самобутності, мужність захисників Вітчизни, бит­ви, поразки й перемоги, полон, страждання у виснажливих похо­дах, тугу за рідною землею, близькими та рідними. Популярною стала поезія «Розлилися круті бережечки». У ній уславлюються козаки, що збираються у похід до Варшави, виступити проти сва­вілля польської шляхти.

Протягом XIV-XVстоліть чумаки їздили з України до Криму, звідки привозили сіль, рибу, прянощі, продавали свій товар в інших регіонах. Важливий і небезпечний був цей промисел. У поезії «Ой ясне сонечко високо ходить» змальовано, як довго знаходяться чу­маки в дорозі, а з темного лісу розбійники виїжджають. Ватажок мандрівників передбачав небезпеку. Стривожений за своїх товаришів, він вдається до хитрощів і вдаваною безпосередністю та страхом перед нападниками заманює розбійників у пастку.

Хлопці встали, дрібки взяли І побили розбійників.

У чумацьких піснях викликають захоплення сильні та кмітливі мужі, що дбають один про одного, про честь і гідність. Проте зобра­жено у них і романтику дороги: нескінченний Чумацький Шлях над головою, безкраї степи, нічне зоряне небо.

Зовсім інші відчуття викликають рекрутські пісні. Туга, співчут­тя, а часто і справжнє обурення від несправедливості переповнюють серце. Прощання матері з єдиним сином, якого забирають у солда­ти, загибель на чужині, знущання з тих, хто на службі царській не можуть залишити байдужими.

Трагізмом і журбою просякнуті й наймитські пісні. Гнуть спини за копійки, щоденно терплять приниження ті, хто не має іншого
виходу. Життя настільки важке, що злидні примушують вікувати у наймах.

Пісня — це доля українського народу. Радощі переживання пе­релито у ній. Знайомство з народною творчістю є корисним і по­вчальним, бо саме українська пісня вчить нас любити свою Батьків­щину, розуміти її історію та культуру.