На Харківщині чимало заповідних куточків. Одні приваблюють туристів до себе унікальним рослинним світом, інші — розмаїттям птахів. Є ще на Харківщині заповідники, де під охорону держави взяті кажани, сови.

Заповідні куточки Харківщини. Вартою уваги міста Балаклеї на Харківщині стала страусова ферма. Її створено при Балаклейській станції юних натуралістів.

У неволі страуси, як правило, не розмножуються, а тут народилися на світ страусята. При Балаклейській станції юних натуралістів діє єдиний в Україні сільський зоопарк. За його мешканцями доглядають самі хлопчики та дівчатка. Спеціалісти агроферми «Фауна» Печенізького району області стали консультантами юних натуралістів з Балаклеї. Вони дають поради, як доглядати за страусами та іншими екзотичними птахами.

Унікальним заповідником в центрі Харкова став сад імені Тараса Шевченка. Охоронні грамоти одержали двадцять вікових дубів. їм від двохсот до трьохсот років. Дуби оточені ажуровими кованими загородами. На кожній — табличка зі вказаним віком дуба.

За одною з легенд, серед дубів-велетнів є такі, що посаджені братами Каразі-ними — вченими, освітянами та громадськими діячами XVIII—XIX століття.

Є на Харківщині дуби, які сягнули п’ятисотлітній рубіж.

Унікальний лісний заповідник створено у Володимирівському лісництві області. Він славиться тисячолітніми дубами.