З усіх утрат втрата часу найтяжча. Надворі вже двадцять перше століття, і якщо поглянути навколо себе, то ми відразу побачимо різницю між тим, що було декілька століть, і тим, що є зараз. Я не кажу про науково-технічний процес, не кажу про різні стилі одягу чи про якісь зміни в культурному плані. Я кажу про рухи, про блиск в очах людей. Всі кудись поспішають, про щось інтенсивно думають. Іноді таке враження, що всі в голові вирішують якісь складні математичні задачі з багатьма операціями та даними. Але насправді все набагато простіше. Всім просто не вистачає часу. Саме тому всі кудись квапляться, на ходу вирішують якісь побутові проблеми. Мабуть, сам великий Юлій Цезар міг би позаздрити багатьом сучасним людям, які роблять не три справи водночас, а п’ять-шість або ще більше.

А ще ми дуже часто чуємо від наших друзів: «Зачекай, я зараз зайнятий», «Вибач, я поспішаю», «У мене немає на це часу», «Давай іншого разу, я зараз не можу». І чим старше становишся, тим частіше таке чуєш. Куди ж подівся весь час? Хто й куди його весь подівав?

Можна приблизно порахувати, скільки часу потрібно людині для повноцінного існування. Вісім годин на роботу, вісім годин на сон, година на прийняття їжі, година на дорогу з роботи і на роботу, ще дві години на все інше. І що ж залишається? Лише дві години. І це на те, щоб відпочити та провести час зі своєю родиною. А якщо згадати, що зараз дуже складні часи і люди намагаються якомога більше заробляти, тому часто працюють понаднормово. А це ще мінімум дві-чотири години. А де ж цей час узяти? Для цього доводиться жертвувати або часом, проведеним з сім’єю, або сном, або ще чимось.

Недарма Григорій Сковорода писав: «З усіх утрат втрата часу найтяжча». У нас цього часу і так дуже мало, а деякі люди ще й гайнують його. Зараз для цього вже є такий великий вибір, що все й не перелічити. Це й перегляд телевізора, і комп’ютерні ігри, і сидіння в Інтернеті. Особливо популярним зараз стало сидіння в Інтернеті у різноманітних соціальних мережах. Заходячи туди, люди не помічають, як спливає час. Але ж його і так мало! Тому треба цінувати кожну хвилину, проведену у колі близьких людей, і берегти час.