Якими бувають старі люди. Я хочу розповісти про двох старих чоловіків, яких я добре знаю. їх порівнян­ня — найкраща демонстрація того, якою може бути старість.

Перший старий — то наш сусід із нижнього поверху, Павло Пилипович. У ми­нулому він був військовим і зараз є заможною людиною. Це чоловік, який ра­ніше завжди викликав у мене повагу, тому що виглядав серйозним та мудрим, лише зрідка спілкуючись зі мною. Але одного разу він прибіг до нас посеред ночі і почав голосно сваритися. Ми прокинулися та стали розбиратися, що ж трапи­лося. Виявилося, що в нього у кухні зі стелі тече вода. Але, коли ми подивилися на нашу кухню та ванну кімнату, то побачили, що там сухо. Потім виявилося, що то трубу прорвало по стояку, але річ не в тім. Я тоді вперше бачив, як Павло Пи­липович сварився. Він лаявся такими словами і з такими емоціями, ніби ми були якимись злочинцями чи були винні йому грошей. Він навіть намагався вступити у бійку. Хоча виявилося, що ми не винні, з того часу він конфліктував дедалі час­тіше. Постійно приходив і казав, що ми гучно пересуваємось у квартирі, заважає­мо йому спати, що ми сиплемо пил до нього у вікно і ще багато чого безглуздого. Тоді я й зрозумів, що то за людина. Він завжди виглядав незадоволеним та роз­дратованим, завжди казав мені щось погане чи принизливе. Я намагаюся взагалі з ним не спілкуватися.

Друга людина — знайомий моєї Мами, що в минулому був її викладачем в ін­ституті, на ім’я Яків Мойсейович. Це людина, яка не припиняє мене дивувати. Він живе із посмішкою на вустах. Йому вже 75 років, а він досі ходить на роботу і бере участь у суспільному житті. Щоразу, буваючи у нас в гостях, він натхненно розповідає про своїх талановитих учнів, про нові знання, які отримує з книжок та подорожей, про новини у своїй родині. Всі новини він подає зі світлого боку, радіючи тому, що трапляється, пишаючись іншими, вихваляючись їхніми справа­ми, ніби то він сам все зробив. А якшо йому доводиться розповідати про погані новини, він завжди показує їх смішний бік, жартує над собою і над іншими, і я розумію, що це людина, яку не зламали б ніякі обставини. Сам він живе досить скромно, не має ані машини, ані якихось інших благ, окрім однокімнатної квар­тири. У ту квартиру завжди з радістю навідуються гості: і наша родина, і інші ви­пускники маминого інституту та його учні.

Я розумію, що не старість є причиною поганого характеру людини, а навпа­ки, вона залежить від того, яка людина насправді. Також я розумію, що харак­тер цих двох старих людей не залежить від заможності. Тому я захоплююся якос­тями Якова Мойсейовича та загалом не розумію Павла Пилиповича. Дивуюся, чому б йому просто не насолоджуватися життям. Що заважає? Відповіді у мене поки що немає.