ВПЛИВ ТЕЛЕБАЧЕННЯ НА СВІТОГЛЯД ЛЮДИНИ.Сучасні засоби масової інформації багато говорять про вплив те­лебачення на світогляд людини. Чи дійсно це так? Чи може «блакит­ний екран» змінити наше уявлення про світ, змусити нас робити те, чого не зробили б ніколи? Відповідь на це питання можна дати, при­гадавши зміст програм телепередач.

«Я — мільйонер!» — репетує розкуйовджений молодик із виря­ченими очима після виграшу в реаліті-шоу. «Головне в житті — гламурно вдягнутися», — кокетливо говорить якась поп-зірка. «Щастя — тільки в нашому напої!» — запевняє реклама… На всіх каналах транслюють фільми, де показана суцільна стрілянина, герої коять убивства та пограбування (причому все це подається як героїчні вчинки), героїні сяють фальшивими усмішками. Картини ма­сових руйнувань та катастроф уже давно нікого не вражають. Питан­ня тільки в тому, наскільки майстерно показані ті чи інші людські трагедії, за допомогою яких супернових спецефектів автори фільмів хочуть приголомшити нас.

Усе це не може не позначитись на тих, хто дивиться такі пере­дачі й фільми, зокрема на молоді. Юнаки та дівчата стають жертва­ми хибних ідеалів, нав’язаних кіноідолами. Та й люди старшого віку не роблять зауважень молодому поколінню, поблажливо гово­рячи: «Та хай уже… Що поробиш? Мода!» Така ситуація має руйнівні наслідки, адже втрачаємо нашу надію — молодь, яка повинна була б у майбутньому забезпечити процвітання ідеалів добра і справед­ливості.

Чи значить це, що телебачення несе тільки негатив і його варто заборонити? Ні, у жодному разі не можна настільки однобоко підхо­дити до цього питання. Без щоденних випусків теленовин ми б не дізналися про останні події у країні та світі. Без інтелектуальних шоу не довідалися б про цікаві та невідомі раніше факти. Діти сумували би без трансляцій веселих мультфільмів.

Прикладом справді потрібної й цікавої телепередачі є «Великі українці» — програма, у якій наш народ визначав Українця всіх часів. Називаючи імена видатних особистостей методом телефонно­го, письмового та інтернет-голосування, наші громадяни засвідчили свою небайдужість до питань вітчизняної історії, науки, культури. Тоді вперше багато хто довідався про українського космонавта Каде- нюка, про те, що Анна Ахматова та Михайло Булгаков народилися в Україні.

Під час роздумів, за кого віддати голос, ми пригадали всіх зірок спорту, культури, музики, мистецтва, зрозуміли, який великий вне­сок наші співвітчизники зробили в розвиток багатьох галузей науки та мистецтва. Та головне, що це прекрасне шоу об’єднало українців, змусило їх замислитись над проблемою єдності держави, вселило почуття гордості за свій народ. На моє переконання, такі телепере­дачі справді необхідні.

Отже, говорити про виключно негативний або позитивний вплив телебачення на світогляд людини не можна, просто не варто диви­тися все без розбору. Переглядаючи справді цікаві, веселі й добрі фільми, конкурси, шоу, повчальні передачі, можна розвинути себе як інтелектуально, так і духовно.