Вірний зброєносець Дон Кіхота — Санчо Панса. Санчо Панса — селянин, який супроводжує Дон Кіхота як «зброєносець». Це повна протилежність своєму господареві.

Вона починається із зовнішності — маленька, товста фігура Санчо Панси різко контрастує з образом високого і худого лицаря. Санчо живе душа мужичка-власника. Його тверезі оцінки, що враховують насамперед матеріальний інтерес, постійно вступають у протиріччя з ідеалістичними мріями Дон Кіхота. Разом із здоровим глуздом та практицизмом Пансі притаманні мудрість і людяність. На відміну від пишномовних декламацій Дон Кіхота, мова Санчо Панси щедро пересипана народними прислів’ями та приказками.

Надії на збагачення, що володіли Санчо Пансою на початку їхньої спільної подорожі з Дон Кіхотом, поступово змінюються почуттям безкорисливої відданості своєму господареві. А як достойно поводить себе Санчо Панса на посту «губернатора»! Згідно з гуманістичними настановами свого господаря, він виявляє справжню мудрість і справедливість. Його безкорисливість різко контрастує із хабарництвом справжніх губернаторів Іспанії.