Виріс, а ума не виніс. Дуже часто ми чуємо, що, зростаючи, маємо набиратися розуму, що всі люди мають голову, а от розум не кожній людині дається.

Але ж мозок кожного з нас влаштований однаково, чому ж про одних кажуть, що вони розумні, а інших називають дурниками? Новонароджена дитина, як і її пращури, виживає тільки завдяки своїм інстинктам: вона голосно кричить, сповіщаючи про голод чи біль, привертаючи увагу батьків, вимагаючи спілкування. Але з перших днів вона навчається й скоро починає впізнавати мамин і татів голоси, відрізняти своїх від чужих, роздивлятися й запам’ятовувати предмети, видавати перші звуки — набиратися розуму.

Знання необхідні людині для виживання. У ранньому дитинстві вона навчається речей, які дорослому здаються чимось дуже буденним, — тримати ложку, розчісувати волосся, чистити зуби. Такі навички є основою нашого щоденного існування. Першими нашими вчителями стають, звичайно, батьки та інші члени родини. Вони підтримують закладену в кожному малюкові цікавість, спрямовуючи її саме на надбання таких-от нібито примітивних знань.

Більш серйозні знання кожен із нас отримує в школі, і, хоч іноді вони здаються нам нудними, безглуздими, цей багаж обов’язково знадобиться нам у житті. Доросла людина повинна працювати, щоб добре жити, а більш серйозна робота приносить більший прибуток. Вона вимагає ретельного попереднього навчання та вдосконалення своїх знань протягом усього життя. Але навчання в школі, в інституті, пізніше на роботі вже не може скеровуватись тільки батьками. Людина сама має зрозуміти, що воно необхідне, що, навчаючись, ми забезпечуємо власне життя.

Розум і досвід неможливо розділити, коли ми говоримо про навчання. Не всі мають однакові можливості для навчання в гарній школі чи престижному університеті. Але навіть якщо хтось не має вищої освіти, це не робить його дурним. Найкращі мисливці, рибалки ніколи не закінчували інститутів зі своєї справи, їх, мабуть, і не існує, але, завдяки знанням лісу, річок, поведінки тварин, вони досягають успіхів і є поважними людьми. Людині від народження може бути даний якийсь талант, наприклад, хист до музики, та якщо вона не підтримає його навчанням, нічого з того не вийде. Кожен має свідомо навчатися багатьох речей, щоб колись про нього не сказали: «Виріс, а ума не виніс».-