У 1596 році в Україні була створена унія, що мала би об’єднати православну та католицьку церкви. Уніати повинні були коритися Папі Римському, але це не подобалось як священикам, так і простому люду. Тим більше, що єпископи уніатської церкви, розбагатівши та здобувши високі посади, забули Христові заповіді І. Вишенський, православний чернець, глибоко переживав через те, що творили уніати на українській землі, і почав жорстоко викривати їх у своїх посланнях.

Викриття злодіянь проти народу в «Посланні до єпископів…»  І. Вишенський малює не дуже привабливий образ священиків, що мали б бути взірцем для простих віруючих, а насправді зрадили своєму народові й вірі. Ніхто з них не виконує ті заповіді, що залишив Христос. Чи нагодували вони, хворих, чи напоїли спраглих, чи упокоїли мандрівних, чи зодягли голих, чи послужили хворим, чи > темницях одвідували? — ставить питання єпископам І. Вишенський. І сам же на них відповідає. Вони не тільки не зробили це, а й самі обкрадають простих християн. І таким чином не виконують основної заповіді — любити ближнього, як самого себе.

У той час, як бідному часом немає чим прикриті’ свою наготу, єпископи одягають у розкішний одяг не тільки себе, а і слуг своїх, «щоб приємним виглядом тих слуговин (своє) око тішити». Єпископи наживаються на праці бідних, бо мають багато земель, на яки = збирають податі, а також годуються за рахунок пожертвувань, що бідняки відривають від серця. І в результаті — у єпископів мішки повні, а у селянина часом немає шеляга на сіль.

І. Вишенський показує, як нажилися ці єпископі на високих посадах, згадуючи про життя кожного : них. Наприклад, Потій перед тим, як став каштеляном, мав «тільки чотири слуговини і в одежі, яка барва вміститися могла, за собою волочив». А нині має багато служників, і дорогий одяг.

І. Вишенський протиставляє цих служителів Христа бідним хлопам. Перші, на його думку, подібні і: тих архієреїв, що замучили Христа. А хлопи — то справжні віруючі, і вони є чесніші і кращі від священиків, а тому заслуговують на Божу благодать. На відміну від хлопів, над душами єпископів панує диявол, а отже, не знатимуть вони Божого раю.

І. Вишенський викрив усі пороки священиків, які замість того, щоб і словом, і ділом служити Христові, насправді не тільки користуються усіма земними благами, але і роблять це за рахунок ближніх — бідняків. І. Вишенський був першим, хто виступив в українській літературі проти експлуататорів, і першим, хто почав захищати гноблених.