«В оборону хліба». Проблеми моралі Б. Олійник розглядає практично в усіх поезіях, бо вважає їх головними. Вони постають у всій різноманітності людського життя: кохання і зрада, любов і ненависть, честь і безчестя, материнська любов і синівська відданість Усе це важливо, усе це потребує захисту, більше того — оборони. Отож одну з моральних проблем поет розкриває у вірші, названому «В оборону хліба». Хліб для України особлива цінність. Ця земля віками родила хліб. Велика частина українців мала відношення до його вирощування. І всі цінують хліб як джерело житія Святим називали його, забороняли навіть лаятися у присутності хліба на столі бо то великий гріх. Часом саме життя залежало від шматочка хліба, якого багатьом не вистачило в голодні роки. Тож цілком зрозумілі почуття ліричного героя, який звертається до зухвалого юнака

коли ти замахнувсь ривком

Ударить хліб,

твоя весела кеда

Мені під серце влучила носком.

Поет говорить від імені людей, які звикли працею здобувати хліб, і тому так переконливо звучать його слова: «Ми всі із хліба виростали, сину, / Із праці себто чуда із чудес». Про що вірш? Про обурення дорослої людини з приводу хлоп’ячого зухвальства? І так і ні. Твір цей про дещо більше й важливіше — про те, що становить підґрунтя моралі, без якої важко жити в одному суспільстві. Хіба хліб — то тільки продукт харчування?

Ми в нім шануємо не тільки тіло

У нім народна світиться душа

Цей вірш про те, що є цінним для кожного. Це дідівська мораль, традиції, які підтримують людину, дають їй силу і надійність для життя. Сумно, що не всі молоді люди засвоїли ці ази моралі. Отож і доводиться боронити від них не тільки хліб, а й моральні цінності в цілому. Не можна нехтувати ні працею поколінь, ні їхньою вірою, ні їхніми цінностями, бо ми всі живемо в одному суспільстві. Отже, вірш «В оборону хліба» — один із тих, що покликані розставити акценти щодо цінностей моралі й поведінки. Поет допомагає зрозуміти, яку цінність має любов, добро, вірність, повага до батьків. Його поезія зачищається і радницею, і дороговказом, і моральним орієнтиром.