Є. Гребінка, як і всі передові люди того часу, вважав, що кріпацтво — лад несправедливий. Протест ліберальної інтелігенції проти несправедливостей соціального устрою письменник відобразив у своїй байці «Ведмежий суд».

Утілення в байці погляду народу на чиновництво, оцінка його дій. Байкар змальовує несправедливий суд. Попелястого Вола, що уособлює собою селянина, Лисичка звинуватила у тому, що він «на панській винниці пив, як мошенник, брагу, їв сіно, і овес, і сіль».

Це безглузде звинувачення. Адже для Вола природно їсти сіно і овес, однак «суддею був Ведмідь. Вовки були підсудки». А від цих хижаків справедливості чекати даремно. Вони б нічого не зробили, якби підсудним був такий же хижак, який би «їв собі м’ясиво». Але Віл — беззахисна і спокійна тварина, до того ж гладенька — не викликав співчуття чиновників. Усе це тільки підштовхнуло їх до жорстокого вироку:

Так за такі гріхи його четвертувать.

І м’ясо розідрать суддям на рівні часті.

Зрозуміло, що вирок, зумовлений вигодою панів-хижаків, був несправедливим, а суд, що тривав «трохи не цілі сутки», був лише подібним до справжнього суду Це підтверджує і той факт, що донощику Лисиці віддали ратиці від Вола.

Правдива картина судового свавілля, повна безправність беззахисного підсудного передає важке становище селянина у кріпацький Росії. Є. Гребінка зобразив у байці погляд народу на чиновництво, висмі-яв тогочасну судову систему.