Січень цього року видався відносно теплим, вологим, безсніжним. Різдво ми зустрічали з дощем. Та й Святки не обіцяли змін у погоді. Правда, одного разу вночі випав легкий сніг, ртутний стовпчик термометра опустився до мінус чотирьох. Ми вже зраділи: нарешті зима! «Час і лижі готувати», — як завжди невчасно радів тато. Вдень за кілька годин усе змінилося: земля знову оголилася, почав мрячити дрібний набридливий дощ. Добре хоч вітру не було. А потім дощ полив з такою силою, що ми два дні не виходили з дому.

І ось напередодні Хрещення дощ ніби взяв перепочинок. Ми скористалися благодатною погодою і поїхали за традицією в одне з найзаповідніших місць Харкова — у Саржин Яр. Там навіть у негоду красиво. Я люблю місце, де від мінерального джерела тече гомінкий струмок. Його береги одягнуті в каміння. Дно чисте, вода прозора. Там навіть створено штучні перекати. Ось і виходить, що на одних ділянках Яру вода в струмку тече повільно, а на інших — прискорюється. Через струмок перекинуто добротні містки, і коли я гуляю по таких містках, мені подобається переходити з одного бережка на інший.  Що розповісти про ці бережки? Вони затишні, тут можна побачити реліктові дерева. Тополі ніби відступаються одна від одної, а ось берези ростуть купою. Вони ніби уклоняються цьому диву-струмочку. Восени, під час листопаду, струмок несе легкі різнобарвні кораблики — листя тополь, беріз, кленів. По бережках люблять сидіти ситі голуби — їх тут підгодовують відвідувачі Саржина Яра. Іноді голуби цілими зграями сідають у струмок на мілководді і хлюпаються. Навіть зараз, у січні, голуби не зрадили свою звичку. Але вони не можуть суперничати з великими мешканцями цього водоймища — качками.

До того як покинути Саржин Яр, перед останнім містком, струмок розливається, створюючи невелике озерце. Ось у цьому озерці качок видимо-невидимо. Я люблю дивитися, як качки пірнають. Вони занурюються у воду майже вертикально, над гладдю залишаються тільки хвіст і червоні лапки. Іноді качки на цілий день кудись зникають, а потім також несподівано з’являються на звичному місці. Я навчився відрізняти самку від самця. У самця яскраво-зелена голова і шия, білий комірець, цегляно-коричневі груди. Оперення тулуба і крил з яскравим зеленувато-блакитним відтінком. Сіре вбрання самки набагато скромніше.

І ось коли вперше після Святочних сильних дощів ми прийшли до Саржиного Яру, качок в озері не побачили. Доведеться хліб і насіння віддати голубам. Але своє рішення за мить змінили. На великій галявині, навпроти струмка, у кільці старих дерев ми побачили величезну калюжу, яку створила негода. І що ви гадаєте? У цій калюжі плавало понад два десятки качок.Уподобали качки… калюжу .  Чому вони змінили кришталеве озерце на каламутну, нехай і глибоку, калюжу, невідомо. Але качки плавали поважно, наче господарі тимчасового водоймища, іноді сварилися і крякали, привертаючи увагу людей. У цю калюжу люди кидали їжу качкам. Качки ніби знехотя підпливали до угощення, ласували. Над ними кружляли голуби. Раптом уся голубина рать стрімголов кинулася у глиб Яру. Хтось на землю кинув велику жменю насіння. Як тут відмовитися від частування?