Українська пісня «Там, де Ятрань круто в’ється». Якось моя родина їздила на справжній народний ярмарок, де продавці буди вдягнуті в національне вбрання, а на прилавках у них лежали лише натуральні продукти, вирощені на власних ділянках або вироблені власноруч: овочі, фрукти, мед, сало, дерев’яний розписний посуд, вишиванки. Все навколо було прониза­но українським колоритом, тому навіть просто перебувати там було приємно. По­серед площі, де йшла торгівля та прогулювалися люди, виступали музики. Вони співали народні пісні, граючи на народних інструментах. Але поки співи були ба дьорими, якимись «звичайними», я їх навіть не помічала, якось не звертала уваги.

Аж раптом залунала приємна протяжна мелодія, а співати вийшла зовсім мо­лода непримітна дівчина у вишиванці та віночку. Мені чомусь одразу ж схотілося її послухати — вона виглядала такою одухотвореною. Я підійшла ближче і почула перші рядки пісні:

Там, де Ятрань круто в’ється,

З-під каменя б’є вода,

Там дівчина воду брала,

Чорнобрива, молода…                        ,

Це був найкрасивіший початок пісні, що я колись чула, бо мелодія линула, ніби котилася на хвилях тієї Ятрані, а голос дівчини був неймовірно сильним. Співачка так добре володіла своїм голосом, що, здавалося, вона насправді страж­дає. Пісня була сумною, але чому, я зрозуміла, лише почувши два наступних ку­плети:

…Ти, дівчиНо, ти щаслива:

В тебе батько, мати є,

Рід великий, хата біла,

Все, що в хаті, то твоє.

А я бідний, безталанний;

Степ широкий — то ж мій сват,

Шабля, люлька — вся родина,

Сивий коник — то ж мій брат.

Пісня співається від імені безрідного козака, який побачив на березі ріки Ятрань красиву дівчину і розповідає їй про свою тяжку долю. Життя дівчини зда­ється йому безбідним, легким, казковим, тоді як на його долю випало багато горя

та лиха:

Мелодія пісні мене вразила своєю неспішною плинністю та виразністю, а го­лос дівчини лунав сильно та голосно. Він здіймався високо над ярмарковою пло­щею. Інколи здавалося, спів ось-ось надірветься — стільки там було пристрасті.

Після закінчення пісні весь ярмарок голосно аплодував дівчині-співачці, і вона виконала ще багато пісень. Але настільки ж чарівної та зворушливої серед них уже не було.