“Останній дюйм”. У своїх оповіданнях Олдрідж прагнув показати силу і кра­су людини, її величезні можливості. Письменнику належать слова: «У мене є оповідання”Останній дюйм”. Його суть у тому, щоб своєчасно зупинитись, не перейти межі. Насправді ж — це метафора. Сьогодні у світі накопичено стільки зброї, що на останньому дюймі перед всесвітньою катастрофою опи­нилося людство. Кожен повинен усвідомити свою відповіда­льність за долю світу, за долю цивілізації…Щоб останній дюйм не був пройденим. Щоб були люди на Землі…»

Оповідання «Останній дюйм» захоплює нас не так збігом дивовижних обставин, як своїм внутрішнім драматизмом. Герой — пілот береться не за свою справу: він опускається на дно Червоного моря, де з ризиком для життя проводить під­водні зйомки морських хижаків для телебачення. Письмен­ник намагається розкрити складні й болісні переживання Бена, коли він, поранений акулами, збирає останні сили, щоб за будь-яку ціну врятувати сина, а головне — зламати глуху стіну відчуження, подолавши отой «останній дюйм», який відділяв його від власної дитини.

Деві — десятирічний хлопчик, який розумів, що мати ним не цікавиться, а батько — стороння людина, «різка й небага­тослівна». Хлопчик гостро відчував свою самотність і непоко­ївся, що з ним станеться, якщо батько так ніколи й не випли­ве з морської глибини.

Поранення Бена змушує хлопчика забути про свої невеселі думки і серйозно поставитися до того, що сталося. Уперше Бен придивляється до сина і думає: «Він, здається, хлопець розви­нутий». Так, цей хлопчина «був чимось схожий на нього само­го: за дитячими рисами приховувався, можливо, твердий і на­віть невгамовний характер». Бен зрозумів, що відповідає за життя сина. Якщо він загине, Деві залишиться сам, і його не скоро знайдуть у цій пустелі, а може, взагалі не знайдуть.

У вирішальну мить Деві зосереджений, уважний. Він му­сить виконати роботу дорослого чоловіка. Здається, він і сам подорослішав. У нього з’явилося почуття відповідальності за себе і за свого батька. Так, справді, у житті не раз настають або залишаються останні дюйми, та найголовніше, що у Бена тепер є ціле життя, яке подарував йому син.

Тема відповідальності є однією з найважливіших в опові­данні. бо людина — творець своєї долі. Письменник підкрес­лює, що людина — досконалий витвір природи і мусить бути гідною того місця, котре займає в ній.