СВІТ ДУШЕВНИХ ПОРИВАНЬ І ЯКОСТЕЙ ЛЮДИНИ. У часи важких випробувань відбувається перевірка людини на відповідність цій високій честі називатися Людиною. Видатний італійський гуманіст і письменник Джованні Боккаччо показав саме таку моральну перевірку в збірці новел «Декамерон». Назва збірки в перекладі з грецької означає «Десятиденник». Книга складається зі ста новел, які розповідають сім молодих жінок і три парубки, переховуючись від чуми за містом.

Ці новели створюють мальовничу картину життя доби, цілу га­лерею оригінальних образів, гаму почуттів.

На фоні страшної картини флорентійської чуми виникає атмо­сфера життєлюбства, оптимізму, непересічної людської віри. Деякі новели навіть мають сатиричні мотиви, осуджують лицемірство духовенства (новели першого дня). Так, юдей Абрам, побувавши в Римі, вирішує прийняти християнську віру, бо її намагаються зни­щити папа з кардиналами.

Новели про нещасливе кохання, про зраду та помсту, ідеальне терпіння простих жінок, кмітливість і винахідливість молоді — це одвічні сюжети античної й середньовічної літератури, переосмислені на новий лад.

Боккаччо висміює забобони, поширені людські вади, стан ду­ховного життя суспільства, одночасно прославляючи розум, енер­гію, здоровий глузд і любов до життя молодого покоління італійців.