ШИРОКА ПАНОРАМА ЖИТТЯ. Як осягнути героїчну історію середньовічної Англії з її дивовиж­ними легендами й мужніми лицарями? Це легко зробити за допомо­гою творів «шотландського чарівника слова Вальтера Скотта, заснов­ника історичного роману.

У романі «Айвенго» письменник, використовуючи історичні джерела, зображує широку панораму життя Англії XII століття, пов’язану із боротьбою англосаксів із норманами.

Сюжет базується на історичній події — поверненні короля Річар- да І Левове Серце до Англії та його боротьбі із братом Джоном за владу. Простий народ — сакси — підтримували короля, бо потерпа­ли від норманів-завойовників. Окрім того, у романі йдеться про між­усобні чвари, повстання селян та перетворення їх на розбійників, національні та релігійні конфлікти в Англії (зневага до європейсь­кого народу й мусульман). За традицією у романі поруч із історич­ними персонажами є вигадані (лицар Айвенго, леді Ровена, Ребека та Ісаак, Седрік та інші). Автор додає багато пригодницьких еле­ментів: засідки, переслідування, переодягання героїв.

На тлі зображення історичного минулого Англії В. Скотт описує долю мужнього лицаря Айвенго, його Подвиги та боротьбу за волю й кохання. Автор у творі порушує безліч проблем: боротьба за неза­лежність, владу, справжні почуття людини, честь і зрада, вірність і служіння ідеалам. Роман В. Скотта «Айвенго» — надзвичайний по­дарунок для допитливих читачів.