Що я можу зробити для рідної мови? Не кожен мешканець України, либонь, беззастережно погодиться з таким формулюванням теми твору. Хтось буде заперечувати те, шо українська є його рідною мовою («мовляв, з дитинства розмовляв російською!»), а решта критиків може піддати сумніву необхідність щось для цієї мови робити.

Але людина не може жити «просто так», без цінностей, ідеалів і самоозначень. І національне, історичне, культурне визначення себе є одним із головних вимірів індивіда. Незважаючи на те, що «на дворі» XXI століття й доба глобалізації, коли модно вважати себе громадянином світу, а не певної локальної місцевості, найбільшу повагу й авторитет мають люди з чіткими поглядами на життя і його цінності. Як заявив в одному зі своїх інтерв’ю Усама бен Ладен, весь світ сьогодні поділяється на людей, які живуть служінням якійсь ідеї, і на тих, хто служить самому собі. І майбутнє, як демонструє історія, є тільки у першого класу людей.

Насправді, питання мовної ідентичності не є вирішальним навіть у нашій країні. Проблема не в тому, аби змусити, приміром, кожного громадянина України розмовляти якоюсь певного мовою, читати певні книжки (усе одно в усьому світі читають усе менше й менше, читання знову стає ознакою вибраності), а в тому, щоб наша держава складалася з відповідальних особистостей, у яких є ті самі чіткі погляди на життя і його вартості.

Тому нашим завданням є знати й коректно вживати нашу державну мову. Так воно є, й ми нічого тут не змінимо. Проблема не тільки в ставленні до українства, проблема в «дрімучому» консерватизмі й лінощах багатьох із нас. Хіба може бути названий повноцінним громадянином француз, який не тільки не знає, але нічого й знати не хоче про французьку мову, не визнає навіть наявність французької культури як такої, натомість стверджуючи її абсолютну вторинність відносно, скажімо, німецької? Та ж його шанси на успішну кар’єру, особливо суспільну, у Франції дорівнюють нулю! А в Україні це звичне явище для всіх соціальних прошарків. Якщо ти мешкаєш в Україні. а за національністю єврей, вірменин, німець або білорус, — небудь соціальним манкуртом! Знай і поважай місцеві закони, у тім числі і мовні, розвивай своє знання рідної культури. Будь повноцінною, розвинутою і відповідальною особистістю.