РОЛАНД  ГОЛОВНИЙ ГЕРОЙ ФРАНЦУЗЬКОГО СЕРЕДНЬОВІЧНОГО ЕПОСУ. «Пісня про Роланда» — чудовий взірець середньовічного фран­цузького народно-героїчного епосу. Історична основа твору — не­вдалий похід Карла Великого проти басків у 778 р.

У бою загинув племінник Карла Великого, маркграф Бретоні Хроутсанд. Він і став прототипом легендарного Роланда.

Роланд — захисник державних інтересів, вірний патріот і хрис­тиянин. Це образ ідеального лицаря — шляхетного, мужнього, муд­рого, відданого державі й королю: «Є в тебе спис, є в мене Дторен- даль, від Карла гарний дар. Коли помру, то інший власник скаже колись про нього: «В гарних був руках». Вітчим Гане лон зраджує героя. У нерівному бою Роланд загинув, але слава про нього зали­шилася в героїчному епосі. Карл Великий помстився за племінни­ка, покаравши весь рід Ганелона. Кінець твору трагічний:

Рве бороду король, і плачуть очі.

Тут пісні вже Туральдовій кінець.

Король вважав племінника найкращим представником нації, чес­ним і відданим васалом. Втративши Роланда, Карл Великий спи­няється у відчаї. Драматизм, велич і батальність сцен боїв перепов­нюють епічний твір «Пісня про Роланда». Патріотична тема захисту вітчизни переплітається із темою утвердження християнства. Ро­ланд — гідний образ героїчного епосу лицарської літератури.