Суворий величний силует дзвіниці Успенського собору видно з будь-якої точки центру міста.

Існуючий нині собор – третій від часу свого заснування, він прийшов на зміну зруйнованому сильною пожежею Кам’яно­му собору XVII століття, якому, в свою чергу, передував де­рев’яний храм – одноліток Харкова. П’ятиглава церква побу­дована в стилі бароко в поєднанні з елементами українського зодчества. Шість років працювали іконописці, майстри ліплен­ня та різьблення по дереву, оздоблюючи інтер’єр, розмальову­ючи стіни і споруджуючи дерев’яний іконостас. За деякими свідченнями, креслення для іконостасу зробив Варфоломій Растреллі. Фронтон був оздоблений ліпним рослинним орна­ментом, а обриси маківки змінені у стилі бароко.

В 1844 році на честь перемоги російських військ над На­полеоном була збудована нова дзвіниця собору. Пануючи над навколишніми будовами, вона здіймається вгору. Висота її становить 84 метри. Понад два десятиріччя йшло будівництво, і архітектор, Е. А. Васильєв, так і не побачив свого задуму в закінченому вигляді. На башті дзвіниці встановлено годин­ник, діаметр якого становить майже чотири метри. Начебто звільняючись від усього зайвого і важкого, вона спрямовує вгору тріумфальний стовп.

Нині собор і дзвіниця відреставровані, маківки і баня позолочені.

Сьогодні у приміщенні цієї архітектурної пам’ятки роз­ташовано концертний зал органної музики. І харків’янам, і гостям міста приємно у вільний час не тільки послухати чарівне звучання органу, а й помилуватися величчю Успен­ського собору і його дзвіниці.