Державна наукова бібліотека імені В. Г. Короленка була заснована в 1886 році і вважається однією з найбагатших книжкових скарбниць держави. Тут зберігається близько семи мільйонів томів, зібрана література з усіх галузей знань. Будинок бібліотеки створено в стилі Ренесансу в 1901 році за проектом архітектора А. Н. Бекетова. Над головним вхо­дом з провулка Короленка на другому поверсі розташовано величезний читальний зал, який освітлюють величезні аркові вікна з чудовим оздобленням. Розташовані вони серед пілястр.

Інтер’єри парадних приміщень оздоблені різьбленням, ліпленням з використанням класичних деталей.

В 1930 році до основного будинку було добудовано нове книгосховище. Але в роки окупації Харкова німецько-фа­шистськими загарбниками обидві будівлі були зруйновані. Післявоєнна реставрація відновила книжкову скарбницю держави в первісному вигляді.

Наприкінці 70-х років було споруджено нове тринадцятиповерхове книгосховище і п’ятиповерховий корпус з чи­тальними залами.

Баштоподібній будівлі книгосховища для витонченості надано вертикальний поділ, а рифлена поверхня стін оздоб­лена інкерманським каменем.

Бібліотеку в різні часи відвідали Анна Ахматова, Пав­ло Тичина, Володимир Сосюра, Михайло Зощенко, Воло­димир Маяковський. Про це можна довідатися в краєзнав­чому відділі, де зібрано цінний матеріал з історії краю. Під час публічних виступів у читальному залі грали Сергій Рахманінов, Олександр Скрябін.

Я пишаюся тим, що живу в славному місті Харкові, де так багато історичних і культурних пам’яток.