План

1. Уславлення жінок.

2. Наталка Полтавка — ідеал національного характеру.

3. Кращі риси Наталчиного характеру.

4. Наталка — взірець справжньої жінки.
Образ Наталки — яскравий тип українського національного характеру . Протягом багатьох століть люди оспівували й уславлювали в піснях і віршах образ берегині — матері чи коханої жінки. Деякі філософи вважали (та й зараз такі є), що доля жінки — в домашньому господарюванні та материнстві. На їхній погляд, жінка не здатна до великих справ і звершень. Але наші жінки здавна дивують світ і величчю почуттів, і силою материнства, і мудрістю.

Багато діячів культури звертались у своїй творчості до образу жінки. Перлиною української літератури називають усім відому п’єсу Івана Котляревського «Наталка Полтавка». Його героїня наче узагальнила всі найкращі риси жінок, стала своєрідним ідеалом національного характеру, в якому гармонійно поєдналися зовнішня краса і багатий духовний світ.

Наталка — добра, ввічлива та чесна дівчина. «Золото — не дівка! — кажуть про неї. — Окрім того, що красива, розумна, моторна і до всякого діла дотепна, яке у неї добре серце, як вона поважає матір свою… яка трудяща, себе і матір на світі держить».

Тільки заради любої матусі вона погоджується на шлюб із нелюбом. Наталці притаманна здатність жертвувати собою заради інших, але свого кохання зректися вона не може. Її душа і серце стогнуть від болю, адже коханий вже чотири роки як пішов заробляти гроші на весілля, а його й досі нема. Чекаючи на нього, Наталка благає Бога, щоб її наречений швидко повернувся.

«Петре! Петре!.. Я тебе любила і тепер люблю», — сумує дівчина.

Героїні твору Котляревського властиве почуття людської гідності, вона розумна і кмітлива. Делікатно, але непохитно, проста селянка відмовляє пану возному, пояснює, чому вони не пара. Ніжна і сором’язлива, вона впевнена в собі, і це допомагає їй не занепасти духом навіть за тяжких обставин.

Коли доля знову зводить її з коханим Петром, дівчина бореться за своє щастя. Її не лякає людський осуд, вона залишається з людиною, яку кохає понад усе.

Майже сто вісімдесят років живе на сцені улюблена в народі героїня п’єси, а краса невмирущого образу Наталки Полтавки не в’яне і не старіє. Причина безсмертя в тому, що І. Котляревський блискуче втілив у ній народний ідеал української жінки, її моральної краси.

Минали десятиліття, зміни в суспільстві змінювали й образ жінки, проте в найголовнішому він залишався без змін. Наталка — взірець справжньої жінки і в наш час. Нам близький образ жінки, чесної, працьовитої і сердечної.З плином часу такі ідеали не старіють, бо вони вічні, а отже, актуальні для будь-якого часу.