МУДРІСТЬ. КМІТЛИВІСТЬ, ВИНАХІДЛИВІСТЬ УКРАЇНСЬКОГО НАРОДУ. Читаючи народні казки, ми дізнаємося більше про спосіб мислення наших пращурів,про їхнє ставлення до життя, про їхній характер. А отже, і про наш характер, бо риси національного способу мислення, національної вдачі формуються протягом століть і так само протягом століть передаються від покоління до покоління.

Мені дуже подобається казка «Мудра дівчина», в якій зображено кмітливу та винахідливу дівчину Марусю, що відгадала усі загадки пана, впоралася з усіма завданнями. Тим самим дуже допомогла своєму батькові у скрутному становищі. «Що є в світі ситніш, прудкіш, миліш над усе?» — питав пан. І лише справді мудра дівчина могла дати таку точну відповідь: «Ситніш над усе — земля-мати, бо вона всіх годує й напуває; прудкіш над усе — думка, бо думкою враз куди хоч перелетиш; а миліш над усе — сон, бо хоч як добре та мило чоло¬вікові, а все покидає, щоб заснути».
Хотів пан загадати таку загадку, щоб дівчину затримати у себе, та Маруся завжди знаходила правильну відповідь. А коли вона допомогла розібратися, яка з двох кобил є справжньою матір’ю маленького лошати, пану нічого не залишилося, як відпустити її.
Тож ми бачимо, що багатії й користолюбці завжди зазнають поразки. У цій казці змальовано мудрість і винахідливість простих людей. Щирі почуття й повага до старших протиставляються у творі пихатості, жадібності, духовному убозтву користолюбців.