Моє знайомство з поезією поетів-символістів. У процесі вивчення світової літератури я помітила одну цікаву річ: поезія є майчутливішим жанром літератури. Вона дуже тонко реагує на всі зміни у суспільному житті, дуже чітко, наче барометр, показує настрої людей, накопичує ті настрої у собі і несподівано проривається на волю лавиною алегорій, метафор, символів.

А ще поезія перебуває у постійному пошуку нових форм вираження. На мою думку, поезія — із категорії вічних цінностей.

Читаю поезію французьких поетів-символістів і намагаюся зрозуміти дух того часу. Франція кінця XIX сторіччя переживала складні часи. У суспільстві панувало розчарування після поразки революції. Не справдилися напівутопічні ідеї значної частини суспільства. Серед цього занепаду, зневіри і байдужості зазвучали поезії Поля Верлена, Артюра Рембо та інших поетів-символістів.

Поль Верлен тоді написав:

Вийду надвір — Вихровий вир

В поле млистім Крутить, жене, Носить мене.

З жовтим листям.

Ці рядки «вільного вірша» за витонченістю та імпресіоністичністю нагадують мудру і небагатослівну японську поезію. Вірші Верлена звучали в унісон з настроями декадансу. Як і П. Верлен, французькі поети-символісти С. Малларме, А. Рембо, Ж. Мореас та інші у своїх поезіях проповідували індивідуалізм і містицизм, дотримуючись модних на той час філософських течій. З точки зору символістів, реальна дійсність, яка оточує людину, є несправжнім світом, ілюзорною видимістю, а істина прихована у невидимому світі, доступному лише тим, хто збагнув і зрозумів суть символів. Бажання зрозуміти символіку і зазирнути до «потойбічного» світу завжди притягувало чутливі і романтичні натури. Тому поезія символістів одразу знайшла чимало прихильників, а цей напрям у поезії швидко поширився теренами Європи.

Не можу не відзначити, що поезія французьких символістів — красива і вишукана. Від неї отримуєш істинну насолоду, епітети і метафори просто вражають. Ось рядки поезії Артюра Рембо:

Я сонце споглядав у пострахах містичних,

Що зблисло згустками фіалкових промінь…

Символісти проповідували вчення про два світи, а поетичний символ слугував посередником між земною дійсністю й «іншими світами», між поетом і божеством. Найпоширенішим поетичним символом був образ чогось туманного, далекого і навіть містичного. Символісти зумисне приховували суть поетичного слова Проте як добре це в них виходило!

Поет-символіст Малларме писав: «Назвати предмет — означає знищити три чверті насолоди поемою, яка полягає у щасті потроху вгадувати». Особисто мені подобається ця поезія, адже є привід самій домислити, подумати над багатьма звичними речами. Поезія, у якій усе сказано і розставлено по своїх місцях, на мою думку, втрачає привабливість.