Людино, людино, людино! Збери себе всю у собі воедино

Слово справжнього митця глибоко западає у душу. «Людино, людино, люди­но! Збери себе всю у собі воєдино», — написала поетеса Ліна Костенко. Цей ря­док начебто узагальнює звернення митців другої половини XX століття до світо­вої спільноти: «Люди, збережіть в собі людяність!»

Я вважаю, що головною ознакою літератури другої половини XX століття став гуманізм.

По-перше, література про Другу світову війну показала, наскільки жорстоким може бути людство, і водночас дала приклад людяності.

По-друге, процес втрати людством духовності, знецінення особистості змусив багатьох авторів спробувати врятувати світ силою художнього слова.

Наприклад, роман А. Камю «Чума» показав небезпеку фашизму і навів при­клади жертовного служіння людству лікаря Ріє, журналіста Раймона Рамбера, дрібного службовця Жозефа Грана та інших. У творі показана і небезпека позиції невтручання в події, відмови від боротьби.

Прикладом боротьби письменників за духовність та цінність кожної особис­тості можуть стати такі твори другої половини XX століття, як роман Г. Белл» «Бі­льярд о пів на десяту», драма Е. Йонеску «Носороги», повість Е. Хемінгуея «Ста­рий і море», яка особисто для мене стала порадою у тому, як ставитися до жит­тєвих труднощів.