План

І. Що означає людяність?

II. Моральні якості людей.

1. Люди, з яких я беру приклад.

2. Людяність М. Баглая.

3. За будь-яких обставин потрібно залишатися людиною.

III. Слова, що мене надихають.

Люди, будьте людяними! Людина. Це звучить водночас звичайно і гордо. У поняття «бути людиною», «бути людяним» кожний вкладає своє значення. І, більшою мірою, саме це значення впливає на дії і вчинки, а іноді і на хід самого життя. У моєму розумінні, бути людиною — це значить виховати в собі високі моральні якості.

У першу чергу — це дотримання десяти заповідей Христових, це гуманність, доброта, турбота про рідних та близьких, братів наших менших. Багато залежить від оточення. Так з пелюшок батьки виховують дитину, допомагають пізнати навколишній світ, розуміти, що є добре, а що погано, намагаються виростити справжню людину. Я завдячую своїм вихователям, вчителям, друзям, які вплинули на мене, дали певні знання та навички. Всі разом вони вплинули на формування мо-гс> характеру, навчили чуйності, співпереживання, доброзичливості. Це потрібно для того, щоб ти був людиною і щоб тебе поважали інші. І зовсім не обов’язково бути великим. Я гадаю, що справжня людина — це хороший друг, здатний прийти на допомогу, визволити з біди і не заздрити щастю інших. Це хороший син чи донька, здатні забезпечити своїм батькам спокійну старість.

А хороша людина, людяна створить гарну сім’ю і, в свою чергу, буде прикладом для своїх дітей.

Такою людиною, на мій погляд, можна назвати Миколу Баглая, героя твору

О. Гончара «Собор». Він не боїться чуток, бо довіряє серцю і дівчині Єльці, мріє створити фільтри для металургійного заводу, щоб не забруднювалось навколишнє середовище, стає на захист собору. Він наче повторив вчинок видатного дослідника Дмитра Яворницького, який спровадив з собору бандитів на чолі з отаманом Махном.

Я вважаю, що не можна брати приклад із тих, хто добре ставиться тільки до своєї сім’ї, тільки до своїх друзів, але зневажає інших людей. Людина за будь-яких обставин має залишатися людиною: й у ставленні до інших людей (сусідів, просто перехожих), й у ставленні до природи, й у ставленні до свого міста, своєї держави, свого народу.