Є у центрі Харкова тиха і затишна вулиця, названа ім’ям українського письменника Григорія Квітки-Основ’яненка. Мені подобається сюди приходній — щоразу зупиняюся перед погруддям відомого земляка і подумки поринаю у минувшинуХаркова. Квітка-Основ’яненко: письменник, актор з душею істинного українця. Люблю гортати сторінки біографії творця новітньої української повісті. Григорій Квітка народився у селі Основа поблизу Харкова. Його батько був власником Основи, а майбутній письменник, закоханий у свій край, згодом взяв псевдонім Основ’яненко, тим самим увічнивши свою малу батьківщину. Від покоління до покоління харків’яни передають чимало цікавих розповідей і легенд про Григорія Квітку-Основ’яненка. Адже його життя з дитинства було насичене подіями, що вплинули на його літературну творчість. П’ятирічним хлопчиком, тяжко недужий на очі, поїхав він із матір’ю на прощу до Озерянського  монастиря. І там під час моління сталося диво: хлопчик прозрів. Це дивовижне прозріння наповнило його душу глибокими релігійними почуттями, які вилили-ги у його творах. Саме це й підштовхнуло підлітка у 12 років вирішити піти в монастир. Батьки були проти, тому батько записав сина до війська, коли тому випо-пнилося 15 років. У домі Квіток в Основі не раз бував відомий філософ Григорій С коворода. Це знайомство суттєво вплинуло на творчий шлях Григорія Квітки-Основ’яненка. Після кількарічного перебування в монастирі він остаточно визначився і з головою поринув у світське і театральне життя Харкова. Квітка брав участь у театральних виставах, граючи комічні ролі. Згодом він був директором театру. На схилі літ жив у родовому селі Основі, де йому у літературній діяльностідопомагала дружина.

У «Сватанні на Гончарівці» яскраво і гумористично зображено картинки життя і побуту харків’ян початку XIX століття. Комедія виявилася настільки вдалої” що впродовж десятиліть не сходила з театральних сцен.

Я люблю цей тихий куточок Харкова. Поруч із пам’ятником — старі універсететські стіни, трохи далі — височезна Успенська дзвіниця. Старі камені, здається приховують у собі подих століть. А на весь цей сучасний ритм життя споглядай бронзовий Квітка-Основ’яненко — мудрий і талановитий письменник, з Богом у серці і з душею істинного українця. За його творчістю можна вивчати життя і побут харків’ян і мешканців Слобожанщини кінця XVIII — початку XIX століття! І в цьому сенсі він залишив дуже цінний дар усім наступним поколінням.

На початку свого творчого шляху Квітка наслідував Котляревського. Його перше оповідання «Салдацький патрет» написане у формі травестії і в гумористичному бурлескному тоні. В такому самому дусі написано ще кілька ранніх опо-мідань Квітки. Але поступово він перейшов до написання творів іншого характеру, з іншою тематикою. До кращих належать «Маруся», «Сердешна Оксана», Перекотиполе», «Козир-дівка», драма «Щира любов», комедія «Сватання на Гончарівці». В них автор демонструє інший підхід до висвітлення життєвих ситуацій, до родинного побуту, зображення своїх персонажів. Його улюблені герої трохи сентиментальні, але це не робить їх менш цікавими.