ІНСТИНКТ НАТОВПУ І я. Слово «інстинкт» має два значення. Перше — вроджена здатність здійснювати потрібні дії у незвичайній ситуації, наприклад, інстинкт самозбереження, друге — внутрішні почуття, наприклад, зрозумі­ти що-небудь інстинктом рідної людини. Ніколи не можна підкоря­тися стихійним діям натовпу, інстинктам. Інстинкт іноді справді потрібен людині, але ним треба розумно керуватися.

Натовп — це велика сила, яка може підкорити собі волю люди­ни, вести за собою, долати перешкоди та заборони. Кожному з нас добре відомі випадки загибелі людей у стихійному натовпі. Як уря­туватися від цього лиха?

Бувають випадки, коли натовп створюється для досягнення якоїсь спільної мети. Якщо, наприклад, робітники бачать несправедливість з боку керівництва, попрання власних прав, вони влаштовують страйк. Там, де не почують голос однієї людини, досягти мети до­поможе багатоголосна стіна, позицію якої не можна не врахувати у вирішенні важливих питань. За допомогою масових заходів нерідко досягають справедливості, вирішують важливі політичні питання.

Натовп може утворюватися під час музичних, розважальних заходів, свят, концертів. Такий натовп теж не можна назвати шкідли­вим. Разом збираються люди, яких об’єднує одна мета: залучення до цікавого дійства, прагнення активного відпочинку. Але навіть під час таких мирних заходів можуть статися непередбачені ситу­ації. Серед відвідувачів може бути одна людина чи група людей у нетверезому стані, які здатні вчинити бійку або почати хуліганські дії, може несподівано виникнути пожежа чи трапитися якесь інше лихо.

Саме в таких випадках дії натовпу стають непередбачуваними. Людьми керує паніка, вони не завжди здатні адекватно оцінити
ситуацію, наслідки їхніх учинків можуть бути жахливими. Якщо трапилась бійка, до неї часто мимоволі залучаються оточуючі, і тоді людина, яка не мала ніякого відношення до сварки, стає її учасни­цею. Коли ж доводиться раптово залишати приміщення (через по­жежу чи іншу аварію), усі одразу забувають виконати ті прості дії, яким нас навчають з дитинства, а саме: під час масового руху збері­гати спокій, не штовхатися, організовано рухатися у напрямку ви­ходу.

Усім нам знайомі тренування з пожежної безпеки чи громадян­ської оборони, які щороку влаштовують у школі або вищому на­вчальному закладі. Учні у супроводі вчителів та адміністрації на «відмінно» справляються з поставленим завданням. У реальному житті бачимо натовп людей, що швидко та навмання рухається, з галасом та жахом розштовхуючи оточуючих. Добре, якщо ці оточу­ючі мають достатньо сили, аби втриматися на ногах. А інакше — травми, каліцтва, навіть загибель людей!

На щастя, мені не доводилося потрапляти у такі жахливі ситу­ації, але я неодноразово замислювалася над тим, як буду поводити­ся за умови виникнення несподіваної ситуації. Добре запам’ятала те, чому мене вчили у школі. Я впевнена, що у будь-якому разі не буду панікувати і намагатимуся спершу оцінити ситуацію і прий­няти «тверезе» рішення.

Поняття «натовп» має ще дуже багато значень. Інстинкт натов­пу керує молоддю на дискотеці, під час виїзду на природу, просто на прогулянці. «Усі палили, і я спробував», — часто ми чуємо подібні вислови. Дуже рідко людина дійсно розуміє, навіщо вона робить, «як усі». А якщо б «усі» ще й пили або пробували наркотики? Про­ти алкогольної чи наркотичної залежності доведеться боротися са­мому, без допомоги натовпу.

Часто буває нелегко йти проти натовпу. Товариші починають цькувати тебе, вважають «білою вороною». Але якщо ти впевнено дотримуєшся своїх принципів і не звертаєш на «хитку» доріжку, поступово ставлення змінюється: починають рахуватися з тобою, починають поважати як особистість. Тож і протест проти інстинкту натовпу може принести користь.

«Інстинкт натовпу» зовсім не належить до життєво необхідних інстинктів людини, йому слід опиратися, щоб вижити, щоб зали­шитися людиною.