ГРАЛЬНИЙ БІЗНЕС. згадую, як колись відвідав цирк і був вражений не стільки майстерністю акробатів, дотепністю клоунів, розумною поведінкою диких та свійських тварин, скільки фантастичністю, що не підля­гає ніякій логіці, дій фокусників. Розпилювання жінки, поява із повітря різних предметів — що це, справжнє диво чи містифіка­ція? Явищем цього ж порядку були й телевізійні передачі, в яких новітні пророки й диво-лікарі заворожували велику аудиторію, при­мушуючи повірити, що ірреальність насправді є реальністю. А скільки лунало і лунає спогадів про зустрічі з представниками інших світів? Навіть молитва до Бога, яка насправді очищує серце від сквер­ни, чи не очікування це дива, таємниці?

Бажання дива в людській душі не можна викоренити.

Здається, що нічого поганого у мріях та очікуванні дива немає. Наприклад, колись людина мріяла літати у повітрі, як птахи. Ікар не долетів до сонця, оскільки його палкі промені спалили крила.

Проте людина все ж таки навчилась літати — і побачила Землю з висоти пташиного польоту, а потім звідти, куди птахи не могли доле­тіти взагалі.

Колись юний Михайло Ломоносов плекав у своїй душі мрію ста­ти освіченою людиною, і невдовзі його мрія стала реальністю.

Колись Григорій Сковорода мріяв займатися улюбленою спра­вою, не підкоряючись безглуздості можновладців. Він покинув світ чужий і створив свій новий — і тепер ім’я Сковороди символізує мудрість і волелюбність.

Колись маленький хлопчик мріяв розуміти людей інших націо­нальностей і вільно спілкуватися з ними. Потім хлопчик став до­рослою людиною і обрав професію перекладача. Це був мій тато. У дитинстві він багато мріяв — і його мрії стали реальністю.

Усі вищенаведені приклади об’єднує мрія і бажання дива. Од­нак це диво стало можливим завдяки щоденній кропіткій праці. Як камінчики збирали люди знання й навички — і мрії здійснились. Проте у нашому житті не всі усвідомлюють, що диво — це звичай­нісінька робота, боротьба із своїм невмінням, страхами, лінощами. Деякі уявляють, що можна вмить стати багатим і щасливим. Ці деякі люди — гравці.

Гра приваблювала людей на всіх континентах і у всі часи. Чи не грою були дуелі дворян? Чи не грою були амбіції великих полко­водців? Ризик, від якого шалено вирує кров по жилах, і бажання перемоги — ось складові будь-якої гри.

Певною мірою, ризик у кожній справі — обов’язкова умова, проте іноді цей ризик перевищує всі можливі сподівання. А кінце­вий результат не здатен повернути затрачене на гру.

Сьогодні гра стала вигідним прибутковим бізнесом. Гральні ав­томати знаходяться не тільки у спеціальних місцях, а й на зупин­ках, у приміщенні магазинів, поблизу шкіл. Сьогодні для багатьох гра — це не розвага, а спосіб життя, спосіб заробітку. Хоча така функція гри надумана. Як правило, гравці за власного волею ста­ють рабами гри, ризику й програшу.

Більшість хлопців, які грають, визнають, що їхнє захоплення перетворилося на залежність, на зразок тієї залежності, що вини­кає у тих, хто палить табак або вживає алкоголь, наркотики. Гра — це, так би мовити, перша сходинка у безодню нещастя, божевілля, розпачу. Гравці забувають про елементарну безпеку і програють усі гроші. Вони сподіваються на диво, вони очікують перемоги, вони занурюються у гру, а закінчується все, як правило, програшем, відчаєм, стражданням. Звісно, що страждають не тільки самі гравці, але їх близькі.

Гра як залежність не розрізнює свою жертву ані за статтю, ані за віком, ані за соціальним статусом. Найбагатший може миттєво стати найбіднішим, найіцасливіший — найнещаснішою істотою на світі.

Прикро, коли діти, захоплені грою, починають обманювати своїх батьків або красти у них гроші. Прикро, коли батьки, захоплені грою, зароблені гроші віддають ненажері-автомату, залишаючи свою ро­дину без хліба.

Гра та гральний бізнес — це загроза життю нашого суспільства. Проте ліки від цієї смертельної хвороби повинен віднайти не тільки кожен із гравців, але й держава. Необхідно обмежити кількість граль­них автоматів на вулицях або організувати спеціальні гральні зони далеко від міста.

Перед тим, як довірити свої збереження та своє життя грі, по­думай, які наслідки може мати твій необачний крок. Крок у безод­ню зла.