Символіка назви роману. Роман-притча, роман-хроніка. А це визначення жанру вже налаштовує на неоднозначність тлумачення як назви, так і самого тво­ру. Отож назва «Чума» має кілька значень.

По-перше, чума — це страшна хвороба, отже, назвавши її чумою, автор ніби узагальнює й водночас підкреслює небезпеку. Чума косить злочинця і праведни­ка, старого й малого, хороброго й малодушного. Отже чума — це символ загаль­ної хвороби, біди.

Але ж чума загрожувала людству за доби Середньовіччя, а хроніка датована 194… роком. А за тих часів усім був надто добре відомий вислів «коричнева чума». Так називали фашизм. Та й далі читаємо, що чума, немов війна, завжди заставала людей зненацька. Відтак поступово вимальовується символічна картина фашист­ської навали, що перетворила Францію та й усю Європу на карантинну зону. За словами Камю, явне значення, «явний зміст роману — боротьба європейського Спротиву проти нацизму». То чому ж автор не створив історичної хроніки, а вдав­ся до символів і алюзій? Таким чином автор прагнув поширити тлумачення назви на існування в цілому. Чума — не тільки хвороба, зла стихія, лихо і не тільки війна. Це й жорстокість судових вироків, розстріл переможених, фанатизм в усіх проявах, несправедливо влаштоване суспільство, як і збройні спроби змінити його — «нині всі трохи зачумлені». Автор підкреслює, що мікроби чуми чатують на нас усюди, вона принишкла, але ніколи не зникає зовсім. І хто знає, «можливо, прийде на горе і в повчання людям такий день, коли чума розбудить щурів і пошле їх здиха­ти на вулиці щасливого міста». Так автор закликає бути пильним усіх нас. Із цьо­го витікає ще одне значення назви. Чума — символ усього злого, поганого. І дуже важливо бути пильним, аби не допустити розвитку захворювання на злість, під­ступ, підлість. Така чума, на жаль, є у кожному з нас.

Таким чином, ми бачимо, наскільки багатозначною є назва роману. Проте вже сказаним не вичерпано всього смислу. Зважаючи на зображені події в Орані, коли половина мешканців, «загнана в жерло сміттєспалювальної печі, вилітала у пові­тря масним липким димом, тоді як інша, закута у ланцюги безсилля й страху, че­кала на свою чергу», можна говорити відверто, що тут символічно зображено не тільки жахи фашистської навали, але й зустріч людства зі своєю Долею. Чума у романі А. Камю — своєрідний ієрогліф вселенського абсурду. І водночас роман «Чума» — це книга про тих, хто чинить спротив, а не про тих, хто здався.

Отже, назва роману Альбера Камю «Чума» є символічною. Саме тому цей твір є філософським романом-притчею. Це дає змогу ширше зрозуміти зміст роману.