Чарівний світ дитинства у творчості М. Стельмаха. Недарма кажуть, що дитячі роки — найсвітліші в людському житті. Це час щирості та довіри, нескінченного пізнавання світу. Свої спогади про дитинство Михайло Стельмах художньо осмислив і перетворив на чудову автобіографічну повість «Гуси-лебеді летять».

У повісті весь світ-постає перед читачем через сприйняття матого хлопчика Михайлика. Михайлик — великий мрійник. Коли дідусь каже, що сонце відмикатиме землю золотими ключами, йому стає страшно — а раптом сонце загубить к ночі. Коли лебеді летять над селом, йому здається, що від їхніх крил лунає дзвін.

Талант сприймати світ поетично й образно, бачити дива у звичайних явищах природи — невід’ємний талант дитинства, яким-наділено і Михайлика.

Для будь-якої дитини найближчою в світі людиною є мати. Мати Михайлика здається мені незвичайною жінкою: її увага та любов до землі, до рослин, до всього живого характеризує її як людину чуйну, що любить життя. З іншого боку, нона поєднує в собі найкращі материнські риси — ніжність, доброту, мудрість.

І пізод із насінням дуже схвилював мене. Михайлик повівся як благородна людина, допомігши голодним. Він віддав їм своє насіння. Мати не журила його, а, на-нпаки, схватила цей вчинок, бо прагнула навчити сина допомагати людям, бути уважним до горя інших.

Читаючи твір, я іноді згадував власний досвід життя в селі та спілкування з природою — час від часу я приїжджаю в гості до бабусі із дідусем. Зізнаюся, шо н деякі моменти я навіть жаткував, що буваю там досить рідко. Світ людей, яких шалював Михайло Стельмах, дуже сподобався мені. Часом мені здається, що я б теж жив десь серед природи, розумів би зв’язок тих людей із землею, відчував би мого серцем.

Окрім неабиякої уяви та доброї душі, є ще одна риса, яка характеризує Михайлика — його любов до книжок. Звісно, хлопчик, який так любить фантазувати, не міг не полюбити читання, адже книга є безмежним простором див та пригод, різноманітних емоцій та захоплюючих подій.

«Гуси-лебеді летять» — мабуть, найкращий твір Михайла Стельмаха. Автор майстерно створив образ дитини і чарівного світу навколо неї, світу дитинства.