БЕРЕГИНЯ. До Сварога та Берегині з ранку й до вечора йшли люди: подиви­тися на хатину, на піч і жорна, скуштувати хліба — того дива, що схоже на Сонце.

І нічого не таїли господарі від людей, усіх привічали та приго­щали. А люди казали: «Хочемо й ми піч мати та хліб пекти».

І казали їм Сварог та Берегиня, щоб виходили вони з печер і бу­дували світлі хати, щоб не ходили в диких шкурах, а вчилися тка­ти полотно та ходити в білому одязі, як личить дітям Білобога.

Люди слухали й раділи. Та надходила ніч і страх виповзав на Землю з усіх шпарин. Земля починала трястись і гойдатися. То ша­ленів і метався в своєму похмурому Підземному Царстві Чорнобог.

І ось вирішив Чорнобог знищити «і Сварога, і Берегиню, і тво­ріння їхнє…». І насилав він на людей своє чорне військо — стадо ящерів. І повелів їм іти на Землю й розтоптати хатину Сварога й Берегині, і їхню піч, і жорна, і їх самих разом зі Сварожичами.

Тоді здригнулася й загупотіла Земля, коли по ній важко полізли чорні ящери. І вихопилися назустріч потворам хоробрі Сварожичі, але їхні двогострі мечі відскакували від зроговілого панцира ящерів. До­велося хоробрим воїнам відступити. Не допоміг їм навіть бог Сварог.

А коли чорні ящери наблизилися й мали ось-ось розчавити пер­шу на Землі хатину, з неї вийшла Берегиня. Вся в яскраво-білому вбранні, з червоними, вишитими на білому полотні «стрілами Пе- руна » та « соколами ». Здійняла вона догори руки — і… чорне військо враз зупинилося.

Богиня в білому сяйві йшла уперед, а чорний морок потвор відко­чувався назад. І загнала Берегиня чорних ящерів у річку Рось. І в гніві великому Білобог — творець Росі — змахнув чарівною рукою своєю — і тієї ж самої миті панцирні потвори перетворились на скелі, що обрамили береги цієї річки.

З того часу люди вважають Берегиню богинею Краси, Великою Охоронницею. Вшановують і моляться їй. А, навчившись робити полотно, стали люди вишивати не тільки «стріли Перуна» та «со­колів», а й Берегиню з піднятими в захисному пориві руками. її образ вирізьблюють на дверях і вікнах, вишивають на рушниках та сорочках, щоб Берегиня захищала їх від чорних і злих сил.